Δημιουργική γραφή στα Αρχαία Γ Γυμνασίου

Τα Αρχαία από Μετάφραση της Γ΄ Γυμνασίου, η τραγωδία «Ελένη» του Ευριπίδη, είναι ένα κείμενο προορισμένο για παράσταση. Εκτός από την εκφραστική ανάγνωση που επιχειρήσαμε στην τάξη, προσπαθήσαμε να συνομιλήσουμε με το κείμενο μέσω της δημιουργικής γραφής. Η μαντινάδα, η οποία είναι οικεία στους μαθητές, χρησιμοποιήθηκε ως εργαλείο για να αναδιηγηθούμε την υπόθεση της Ελένης. Η διαδικασία εμπλούτισε το μάθημα, κινητοποίησε τους μαθητές και ήταν ευχάριστη σε όλους.
Το αποτέλεσμα της δουλειάς των μαθητών του Γ1 και Γ2 του σχολείου μας, με την επίβλεψη της υπεύθυνης καθηγήτριας Βιτσαξάκη Εύης, μπορείτε να δείτε στους παρακάτω συνδέσμους στο κανάλι μας στο YouTube: